Jak nafotit vagón - exteriér Vysvětlení
Stejně, jako při focení budovy, i tady si musíme své počínání pečlivě promyslet. Při focení kompaktem nám stačí přistoupit k čáře u hrany nástupiště (žlutá), použít zoom 2x a můžeme fotit. Důležité je, aby byla skříň vozu celou svou výškou na jedné fotce, kolik fotek boku uděláte je na vás, samozřejmě se fotí na šířku, nikoli na výšku. Červenými puntíky jsem naznačil vaši polohu vůči budově, modře je zorný úhel objektivu a zelenou je dokumentační fotka.
Většinou se nepodaří, že je vůz někde samostatně odstaven, takže nezbývá, než fotit jen jeden bok, čelo stačí vyfotit jedno, třeba i z jiného vozu stejného barevného schématu, pokud je focený vůz ve vnitřní části soupravy.Čelo vozu se nejlépe fotí v nádraží, které je v oblouku, jelikož se pohybem v kolejišti vystavujete postihu, tudíž vám pohyb v kolejišti nedoporučuji. Dále je nutno vyfotit plech mezi návalkem a přechodovými dveřmi. Pokud je vůz na konci, tak by neměl být, při dostatku času, problém vyfotit obě strany. Jak čelo, tak plechy se fotí na výšku. Poslední věcí, která je nutná pro pěkný model, jsou nafocené skříně/výzbroj pod vozem a jeho podvozky. Fotíme v dřepu, pro lepší stabilitu je lepší pokleknout na jedno koleno. Je nutné počítat s delší závěrkou, čas se může pohybovat kolem 1/20-1/50s, což už může při neopatrné manipulaci s fotoaparátem fotky znehodnotit (rozmazat). Každá část výzbroje se fotí zvlášť a každý podvozek se fotí na 3 části (kolo - střed - kolo). Pokud je v soupravě další vůz stejného typu a je otočen druhým bokem, neváhejte a nafoťte i jeho výzbroj, není identická na obou stranách vozu!
Vaším posledním úkonem na nádraží bude vyfocení dokumentačních fotek, ty stejně jako u budovy slouží k lepší orientaci ve fotkách. Nejlepší je udělat fotky obou boků (když je bok u nástupiště tak kvalita vůbec nevadí, tyto fotky se použijí jen k orientaci), detail na výzbroj (fotí se z menšího úhlu než bok) a nakonec podvozky, tady si můžete vybrat, zda uděláte fotku z úhlu, nebo při jeho nafocování uděláte celkový kolmý pohled.