Jak nafotit vagón - interiér Vysvětlení
Stejně, jako při focení budovy a exteriéru vagonu, i tady si musíme své počínání pečlivě promyslet. Při focení kompaktem nám bude dělat velký problém malé množství světla. U zrcadlovky zase bude dělat velký problém ohnisko, světelnost objektivů je o trochu lepší oproti kompaktům. Osobně jsem měl možnost fotit interiér jak kompaktem, tak zrcadlovkou. S kompaktem se hodně nadřete při focení, se zrcadlovkou s následným postprocesem (úpravou fotek). Nebudu vám tu doporučovat co si pořídit, je to velice individuální a pokud si chcete pořídit foťák jen na focení vlaků na modely a hobby focení, opravdu do něj investujte. Já fotil s Olympus SP600UZ, poté s Panasonic FZ48, následně jsem přesedlal na zrcadlovku Nikon D5200 a objektiv Tokina 11-16mm f2,8 + blesk SB-700, což byla asi nejlepší možnost jak nafotit vůz, ale taky hodně drahá, jen objektiv tehdy v roce 2014 stál 16000,- (nový), blesk dalších 8000 (nový). Takže do zrcadlovky jen na vláčky opravdu neinvestujte, peníze se vám v žádném případě nevrátí. Pokud máte málo světelný objektiv, foťte s bleskem, samozřejmostí je fotit plochu co nejvíc na kolmo a hlavně fotit bez rybího oka.
Klikem zvětši Na obrázku vlevo jsou naznačeny Vaše pozice ve voze, barevně odlišené podle směru focení. Schválně jsem vybral vůz, který je členitý a jsou v něm jak jednoduché, tak složité prvky na focení. Upozorňuji, že výkres jsem předělal z vozu Bmee na vůz Bbdgmee pro naši demonstraci.

Nyní si popíšeme základní místa focení interiéru, která mají všechny vozy stejná. Jako první se fotí vnitřní strana dveří (1),(8), dále je nutné vyfotit na představku místo kolem přechodových dveří (18), (19), (34), (35), poté vyfoťte přechodové dveře (33), které můžete vyfotit i z prostoru mezi vozy, pokud máte možnost dveřmi projít do mezivozového prostoru. Jako jednu z posledních věcí vyfoťte stěnu k oddílům pro cestující/obě stěny WC případně oddílu pro vlakovou četu (37), (26), (9), (10), (11). Jako poslední vyfoťte strop na jednom, nebo obou představcích (pokud jsou stejné, stačí jeden představek).
Vozy s uličkou uprostřed (velkoprostorové)
Toto je asi nejlepší typ vozů na focení. Pro potřeby modelu postačí nafotit každou dělící a vstupní stěnu do oddílu ve voze (22), (29) + kombinace (30) a (31), jako by byla ulička uprostřed, poslední dva body se fotí jako v případě dělící stěny. Jako další bod je důležité vědět, kolik má vůz typů oken, existují celkem 4 typy (plná, úniková, polospouštěcí, výklopná), pokud má vůz jen jeden typ oken, ale dvě velikosti, je nutné brát různou velikost jako typ oken. Toto se týká hlavně oken na představku, ta mají menší šíři než okna v oddílu pro cestující. Okna foťte s odtaženými záclonkami podle (13), (14), (15). Zbývá nafotit sedačky. Ty fotíme ze 3-4 stran, samotný sedák a opěrku zhora, opěradlo zepředu na výšku, boční stranu aby byla vidět celá sedačka na výšku a pokud mají sedačky odkrytá záda (nejsou k sobě 'přilepené'), vyfoťte ze sedačky o řadu dále i záda, obdobně jako (36). Nafoťte odpadkové koše v detailu, stolečky, případně další detaily, které uznáte za vhodné. Jako poslední udělejte fotku stropu, odkládacích ploch a podlahy. Nezapomeňte udělat i několik dokumentačních fotek, které nejsou v obrázku vyznačeny, ale dělají se stejně jako když fotíte exteriér.
Vozy s boční uličkou (oddílové 'kupéčkové')
Zde je velký problém s prostorem, nicméně vynalézaví jedinci si jistě poradí, vůz je jinak velmi jednoduchý na focení. První co uděláme, je nafocení vstupních dveří do uličky (24), (30). Vejdeme do prvního oddílu a nafotíme stěnu s oknem (15), poté stěnu vstupních dveří s odtaženými záclonkami (5). Dále vyfotíme boční stěny (25), (31). Nakonec vyfotíte strop a podlahu, tím máte oddíl nafocen, přesuňte se na chodbu a vyfoťte dokumentační pohled (16). Pokud je to nutné, snažte se vyfotit pohled (6), který může být nutný při jiném typu okna, s dostatečně širokým ohniskem by mohl jít vyfotit ze dveří oddílu na výšku, ale hrozí velká deformace fotky rybím okem.
Vozy kombinované (část s oddíly a velkoprostor)
U těchto vozů využijete znalosti z obou předchozích, pokud jde o množství fotek, nešetřete, tyto vozy jsou svou stavbou tak atypické, že je nutné mít vyfocen každý detail, určitě na něco zapomenete, ale nesmí to být nic životně důležitého pro stavbu modelu. Komu by se taky chtělo nahánět daný typ vozu několikrát. Popis by byl velice dlouhý, ale pokud jste dočetli až sem, jistě chápete princip a tak Vám bude stačit si projít všechny body na obrázku. Nezapomeňte sledovat strop, ten je v těchto vozech hodně odlišný.
Galerie názorných příkladů bez grafické úpravy (vůz Bdtee276) Galerie názorných příkladů bez grafické úpravy (vůz ABpee347)